ZX10000S Hot Air Heater 3 Phase,230V/480V 10000W-18000W
Item No.: ZX10000S
2. Small volume, light weight, easy to install.
3. Matching with air supply equipment, it can be widely used in film shrink tunnel fur
Description
Measure point of Hot wind temperature is at 3mm from the outlet of Heater. Match with 3 meters before the inlet and adjust the blower to maximum air volume.
 Model: ZX10000S
 Power (W): 10000W-18000W
 Voltage (V): 3 PHase,230V/480V
 Min.airflow(L/min): 830L/min
 Min.inlet Temp. ( °C): 100 °C,
 Min.outlet Temp. ( °C): 900 °C,
 Dimension (mm): 408 × 135 × 143.5 mm, Air outlet:φ92mm